Материнське молоко – найсмачніша і найкорисніша їжа doctortap.com.ua

Материнське молоко – найсмачніша і найкорисніша їжа

6256
Автор: Лікар-терапевт Олександра Струк

Опубліковано: 02.10.2017
Олександра Струк

В Україні, зокрема і у Львові, пройшов тиждень грудного вигодовування, яке організували ВООЗ і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Мета – стимулювати годування дітей грудьми, адже від цього залежить здоров’я дитини не лише у ранньому віці, а у подальшому дорослому житті.

Смачнішої їжі для маляти, ніж материнське молоко нема і не може бути. У ньому є все: мікроелементи, вітаміни, всі поживні речовини, що легко засвоюються немовлятами, антитіла і лейкоцити, що захищають маля від небезпечних інфекційних недуг. Під час годування грудьми встановлюється особливий психоемоційний зв’язок між мамою і дитям. Але за статистикою лише 10-15% матерів годують малят грудьми. Чому?

За даними медиків, лише 2-3% жінок не можуть годувати дітей грудьми через особливості анатомічної будови, перенесені операції, ендокринні захворювання. Тож чому в Україні такий малий відсоток дітей годують грудьми, а відтак такий самий малий відсоток абсолютно здорових дітей?

Значна частина молодих мам стверджує, що раді б годувати маля грудьми, але в них немає молока. Проте така думка – хибна. Якщо кожні 1,5-2 години прикладати дитя до грудей, то молоко з’явиться навіть у жінки, яка не народжувала. Що вже казати про породіль. Але до материнства треба ставитися свідомо, розуміти, що відбувається із жіночим організмом, і вміти в тих чи інших ситуаціях зарадити собі. Спробуймо з’ясувати деякі складні моменти, на які найчастіше наштовхуються молоді мами.

Чому в породіль зникає молоко? Насправді воно не зникає: організм жінки не може просто так припинити вироблення молока. Може бути тимчасове зменшення його кількості, однак не треба панікувати, переводити дитину на штучне годування, бо через кілька днів молока для маляти буде достатньо. Медики називають такі періоди лактаційними чи голодними кризами. Основними причинами кризи є: фізична втома, невпевненість, хвилювання і стресові ситуації, негативне ставлення до грудного годування й до дитини, вживання деяких ліків (зокрема сечогінних), застосування гормональних контрацептивів, споживання низькокалорійної їжі, хвороба, стрес, куріння, а також неправильне прикладання дитини до грудей, відсутність нічних годувань, великі інтервали між годуваннями (понад 2,5-3 год.), нетривалі годування, використання “дурників”. Причина може критися і в інтенсивному рості дитини. Трапляється, що за тиждень маля дуже виросло – і попередньої кількості молока йому вже недостатньо.

Як переконатися, що це насправді криза? Про неї свідчать незначна кількість концентрованої сечі в малюка – коли сечовиділень менше, ніж десять на добу та малий приріст маси тіла у дитини – менше ніж 500 г за місяць або 125 г за тиждень.


Що більше дитина смокче груди, то більше виробляється молока

Про те, що в матері недостатньо молока, може підказати і сам малюк: незважаючи на те, що жінка часто прикладає його до грудей, він часто плаче, в нього тугий зелений стілець. Що робити в такому разі? Не хвилюватися й не хапатися за дитячі суміші. Передусім з’ясуйте причину нестачі молока, а відтак усуньте її. Забезпечте собі повноцінний відпочинок на декілька днів: жодної важкої роботи, домашніх прибирань, приготувань їжі тощо. Дитинка заснула – дрімайте разом із нею. Збільшіть частоту годувань не менше 10-12 разів на добу. Підчас годування перевірте, чи дитина добре прикладена до грудей: дитина лежить на боці, тулуб її пригорнутий до тулуба мами, підборіддям і носиком немовля торкається до груді (диханню це не перешкоджає), ротик дитини широко розкритий, губи немовляти вивернуті (особливо нижня), щічки дитини круглі або ніби розпливаються по материній груді. Більша частина ареоли захоплена ротиком дитини (губки розміщенні на 2,5 ÷ 4 см вище від основи соска). Маля повільно смокче і чути, як воно ковтає молоко. Якщо дитя дуже спокійне і спить по 3-3,5 години, то треба будити його кожні 1-1,5 години і пропонувати груди. Не обмежуйте тривалості годування – нехай дитина сама визначать час скільки потребує бути біля грудей. Під час кожного годування давайте обидві молочні залози, наступне годування розпочинайте з тією, яку малюк смоктав останньою. Введіть нічні годування (якщо їх не було). Важливо організувати 2-3 прикладання до грудей у проміжку між 3:00 і 8:00 годиною ранку для ліпшої стимуляції вироблення пролактину. Грудне годування має золоте правило попиту-пропозиції – що більше дитина смокче груди, то більше виробляється молока. Практикуйте тісний контакт із малечею (постарайтеся бути з нею в ліжку не менш ніж 12 годин). Перегляньте також раціон харчування: він має бути збалансованим, містити достатню кількість повноцінного білка тваринного походження, кількість рідини – до 3 л на добу.

Якщо через два-три дні після цього жінка не отримала бажаного результату, потрібно долучити зціджування молока з обох молочних залоз після кожного годування. За потреби догодуйте дитину цим молоком із ложечки, шприца або піпетки.


Чаї, що полегшують виділення молока

Перед годуванням матері, в якої недостатньо молока, варто випити спеціального чаю:

  • - мелісу, кропиву, материнку змішують в однаковому співвідношенні. 1 ст. ложку суміші заливають 2 склянками окропу. П’ють теплим по 1/2 склянки 2-3 рази на добу перед годуванням грудьми;
  • - 1 ст. ложку насіння кропу заливають 2 склянками окропу й настоюють 1 годину. П’ють теплим по 1/2 склянки 3 рази на добу за 30 хвилин перед годуванням грудьми;
  • - 2 чайні ложки насіння анісу заливають 2 склянками окропу й настоюють 1 годину. П’ють теплим по 100мл. перед годуванням грудьми.

Смоктання грудей – нелегка праця

Кризові періоди в жінок здебільшого виникають на четвертому тижні, а також на 3, 7, 12 місяцях життя дитини. Тож до них треба бути завчасно готовими й не хвилюватися, адже тепер ви знаєте, як у такій ситуації зарадити собі.

Чому не варто при зменшенні молока годувати дитя з пляшечки? По-перше, отримуючи молоко з пляшечки, дитина не смоктатиме груди матері, що не стимулює вироблення пролактину, який, своєю чергою, впливає на кількість молока. По-друге, смоктання грудей – це активна праця малюка, а штучний сосок не дає змоги виконувати перистальтичні рухи язиком. Молоко потрапляє з пляшечки в ротик дитини під тиском ясен, без участі язика, й тече навіть тоді, коли губи малюка охоплюють соску нещільно. Тож навіть після разового використання пляшечки, з якої легко тече молоко, дитина може відмовитися від праці – смоктати груди. Не варто, коли малеча плаче, відразу закривати їй рот “дурником”. Малюк розпізнає матір за формою її соска, а смоктання “дурника” негативно впливає на його запам’ятовування. Дитина починає плутати соски, коли смокче “дурник” чи отримує їжу з пляшечки, й це проявляється неспокійною поведінкою під час годування. І, знову ж таки, може призвести до відмови від грудей.

Якщо дитину в пологовому будинку забрали від мами і перше годування немовля отримало з пляшечки, то зростає небезпека, що мама взагалі не почне годування грудьми. Тому маля постійно має бути біля матері, й вона повинна годувати його так часто, як воно цього вимагає.